Living-fantasy.cz

Právě je pon 17. pro 2018 9:14:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dratev-jak vybírat?
PříspěvekNapsal: ned 22. zář 2013 17:30:26 

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaké dratve se na co hodí. Chci si ušít převracené botky... Jak si vybrat dratev?
http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=cs byla by tahle vhodná? Kolik metrů asi budu potřebovat? Je třeba použít http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=cs
Budu postupovat podle návodu z curievitkov.cz. A druhý dotaz je ohledně šití podrážky k "plášti" bot. KDyž se to k sobě přišívá, tak se použije obyčejný ševcovský steh nebo nějaký speciální? Díky za odpověď :)

Předmět příspěvku: Re: Dratev-jak vybírat?
PříspěvekNapsal: ned 22. zář 2013 18:00:59 

Ahoj, na boty budeš určitě potřebovat voskovanou, jinak to nic nevydrží. A tím myslím, že se ti fakt může stát, že než v tom dojdeš na akci, tak se ti to rozpadne, jeden takový případ jsem viděl :)

Doporučuju koupit si voskovanou dratev normálně v obchodě - mívají je třeba v kutilovi (Praha) a v podobných obchodech. Je sice umělá (většinou), nicméně není práce s tím voskováním jako takovým a vydrží. A co si budem povídat, na těch vnitřních švech je stejně hovno poznat. Neoháněl bych se pak tím, že je to ultra living a kdesi cosi, ale každému, co jeho jest.
Případně prý někdo používá přímo umělý šlachy, s tím ale osobní zkušenosti nemám.

Když šiješ svršek k podrážce, tak já třeba použil ten klasický sedlářský steh a fungovalo to. Jenom to teda šiješ do hrany, ne do plochy, samozřejmě.
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTkZmue9gr-R3NqZGJ7c0xLKJjllw3dfgc4T68z1JfjekgstPXt

Hodně štěstí! ;)

PříspěvekNapsal: ned 22. zář 2013 20:14:17 

Díky moc za odpověď :) Stále mám však pár nejasností :D:
1- Moc dobře nechápu jak jsi to myslel s tím sešíváním podrážky k "plášti" boty... Ševcovský steh umím, akorát nevím jak to k sobě sešít, aby to netlačilo.
2- Poslal bys mi prosím odkaz na tu umělou dratev? :D Nejlépe Ostrava
3- Stačí mi na podrážku 3-5mm hovězina?
Díky moc :D

PříspěvekNapsal: ned 22. zář 2013 20:42:48 

Tak s Ostravou ti neporadím, to se bude muset ozvat někdo, kdo odtamtud je...

Jinak pointa šití bot je právě v tom, jak přišíváš ten svršek (plášť) k podešvi. V tomhle článku používají ten způsob šití do hrany a následného obrácení, dá se to samozřejmě dělat i jinak, ale pokud ti tam není něco jasný, tak se v zásadě nabízejí dvě možnosti:
1) Sejdi se s někým, kdo to už někdy dělal a nech si to ukázat. Naživo to pochopíš mnohem snáz.
2) Snaž se :) Z těch fotek to jde pochopit natolik, abys podle toho ty boty ušil. Teda pokud máš s šitím alespoň nějaký zkušenosti. Případně si kup tuhle publikaci, tam je to rozebraný zas trochu jinak a uvádí tam i jiný způsoby: http://www.lh-shop.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=trh_flypage.tpl&product_id=89&category_id=47&keyword=obuv&option=com_virtuemart&Itemid=5&lang=cs

A pokud budeš používat ten systém šití do hrany, tak na tu podrážku potřebuješ tak těch 5mm silnou hovězinu. Nic moc jinýho to nevydrží, resp. není to nemožný, ale to už vyžaduje nějaký zkušenosti s tím...

PříspěvekNapsal: pon 23. zář 2013 20:31:38 

Jo díky moc ;) Už jsem si to našel a vím jak to šít.. Ta voskovaná dratev to je tahle: ? http://kutil-florenc.cz/k/nite-lnene ty uplně dole? A jinak ještě poslední dotaz: Kde sehnat tu 5mm kůži?? Našel jsem pouze tuto: http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=cs Ale z dá se mi strašně drahá... Neznáš nějaký jiný obchod ?

PříspěvekNapsal: pon 23. zář 2013 21:13:43 

Jako člověk, co převracený boty zrovna šije (a jednu už má hotovou), dovolim si přidat pár slov: Ten návod od Curie Vítkov říká víceméně všechno, co je potřeba; dodatečný podrobnosti si najdeš na stránkách Marca Carlsona. Podívej se na jeho střihy: až si vyrobíš látkovej model, porovnej ho s tim, jak by střih teoreticky měl vypadat a když tam bude jasně patrnej rozdíl (zadní cíp svršku ti bude uhejbat do oblouku apod.), nezdráhej se model přizpůsobit nebo udělat znova, aby víc odpovídal tomu, jak by teoreticky měl vypadat. Důvod je jednoduchej: kůže se chová úplně jinak, než látka, pevněji drží tvar a nemusí ti to vyjít tak hezky, jako na tom modelu; já jsem třeba musel střih dodatečně výrazně upravit (když už jsem měl všechno nastříhaný) a musel jsem dokonce ustřihnout horní z dvou řemínků, protože šel úplně jinam, než bych si byl přál a než jak se to z látkovýho modelu jevilo. Šiju silnou lněnou nití za 70 Kč z Kutila v Dlouhý ulici v Praze, kterou si sám voskuju ve směsi smrkový smůly a včelího vosku (viz stránky Marca Carlsona) a vypadá to zatim docela rozumně, ale to se samozřejmě ukáže až posléze.
A nakonec, jestli jsi ještě nezačal, považ, jestli seš opravdu odhodlanej se do převracenejch bot pouštět. Práce je za tim opravdu celkem dost; v podstatě každá fase výroby (tvorba modelu, děrování, šití, převracení...) mě stála víc úsilí, než jsem očekával. Možná, že výrazně jednodušší opánky by byly postačující alternativou. Konec konců, archeologický nálezy ukazujou, že boty byly i ve středověku celkem spotřební zboží, takže jestli nemáš představovat někoho movitýho, asi nemáš na nic moc propracovanýho nárok.
Trochu jsem odbočil, ale rád lidi poučuju o věcech, o kterejch nemam ponětí.

jabko plyne v své podobě.

-Mikuláš Dačický z Heslova, Prostopravda 1620

PříspěvekNapsal: úte 24. zář 2013 16:00:05 

Zdravíčko,
boty už jsem si šil a zatím drží, všechno co se tu píše je pravda takže do tohohle zasahovat nebudu ALE sám mám jednu úplně jinou otázku :D chci si přidělat "druhou" podrážku a nevím moc dobře jak. Nejlepší by nejspíš byly floky a klih, ale nevím moc jak to funguje. Normálně přilepím tu kůži k podrážce a pak to přibiju těma flokama? Připadá mi to až moc jednoduchý, není tam nějakej háček? :D Víte kde se floky dají sehnat ? Případně jaký dřevo je nejlepší?
Díky

Skončím syfilidou" - František Gellner

PříspěvekNapsal: ned 29. zář 2013 18:15:14 

neo píše:
Zdravíčko,
boty už jsem si šil a zatím drží, všechno co se tu píše je pravda takže do tohohle zasahovat nebudu ALE sám mám jednu úplně jinou otázku :D chci si přidělat "druhou" podrážku a nevím moc dobře jak. Nejlepší by nejspíš byly floky a klih, ale nevím moc jak to funguje. Normálně přilepím tu kůži k podrážce a pak to přibiju těma flokama? Připadá mi to až moc jednoduchý, není tam nějakej háček? :D Víte kde se floky dají sehnat ? Případně jaký dřevo je nejlepší?
Díky

Nikdy jsem to nedělal, ale myslím, že to Je tak jednoduchý :D Na floky bych použil asi nějaký tvrdý dřevo... zřejmě bych sáhl po dubu. Určitě bych floky před natloukáním pořádně vysušil, třeba v troubě. Pak nasáknou vlhkost zpět (i třeba jen vzdušnou, když bude sucho), trochu se roztáhnou a nebudou vypadávat. Ono se to nezdá, ale dřevo docela pracuje... v zahradním stolku, když je sucho, máme mezi deskama 3 mm mezery. Teď v období dešťů tam mezery nejsou ;)
Koupit samozřejmě taky nevím, vyrob si je :)

PříspěvekNapsal: ned 29. zář 2013 20:27:24 

Jestli to chceš lepit tak přilep chemáčem (jak stylové, že?), s klihem se dělá dost blbě, nevoní tak zcela a jeho výdž na pružnejch, hejbajících se a dost výrazně pracujících věcech asi nebude nejlepší (vydrolí se)... Mám to tak na svejch převracenkách (chemáčem) - vydžely mráz na úvalech, namáchání při převracení (při opravě), převracení. Je tam cca 6 akcí a nejeví nějaký známky extrémního opotřebení a ani se neodlepuje.

PříspěvekNapsal: ned 29. zář 2013 22:07:46 

Tak chemáč drží hlavně proto, že je v originále na boty :)))

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]