Living-fantasy.cz

Právě je pon 17. pro 2018 9:41:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dratev
PříspěvekNapsal: sob 02. úno 2013 18:30:48 

Rád bych se zeptal zkušenějších sedlářů a ševců - co používáte za nit, když šijete s kůží? Postačila by na pevnej spoj (boty) obyčejná režná, anebo to chce něco profesionálnějšího?
Další věcí, která mi neni úplně jasná, je voskování dratve. LH shop na tyhle účely prodává svůj vosk, ovšem na kuličku dehtu, vosku a sádla mi ta cena přijde moc vysoká (+poštovný a vůbec). Z historickýho hlediska to trochu rozebírá Marc Carlson - stejně bych se ale radši zeptal někoho, kdo má vlastní zkušenost. Co používáte na voskování? Carlson má nějaký návody, ale oba zahrnujou požití smůly, ke který touhle roční dobou nemam moc přístup - neni nějaká jiná možnost?

jabko plyne v své podobě.

-Mikuláš Dačický z Heslova, Prostopravda 1620

Předmět příspěvku: Re: Dratev
PříspěvekNapsal: sob 02. úno 2013 18:35:39 

Záleží na tom, co z tý kůže děláš. Pokud je to nějaká brašnička, nebo něco podobnýho, tak je dost jedno, jakou dratev použiješ, pokud to nebude nějaká ultra tenká.

Na namáhanější spoje, tzn. u bot apod. já osobně používám koupenou voskovanou dratev z kutila. Někde jsem slyšel, že je ve skutečnosti umělá, ale je mi to úpřímně dost šumák. Drží jak židovská víra :)

PříspěvekNapsal: sob 02. úno 2013 19:12:22 

místo sedlářské smůly můžeš použít i normální včelí vosk, sic je smůla lepší, ale vosk je dostupnjěší (na Lh shopu je taky k dostání - o vázech 100g a 500g. Ten malej ti postačí bohatě, koupil jsem si ho asi před dvěma lety, voskuju kdeco a pořád mi asi čtvrtka zbejvá. Nebo seženeš u včelařů, ale myslím že ti jej prodávají až po tom co stočí med, takže někdy po létě, což je ti teď v zimě taky k ničemu :D.)

Na šití silnější kůže použij radši silnější věci než je režná nit. V Kutilovi nabízejí hned několik druhů dratví. Mám od tamtud lněnou hlazenou (cívka asi za 54kč) a po navoskování taky slouží dobře. Pokud bys neměl k dratvi přístup, navleč si několik vláken té režné nitě a šij tím. Koukám na dratve u LH shopu, ale maj je zbytečně drahý (našel jsem tu dratev od Kutila a porovnal hodnotu tex. V lh-shopu maj ty dratve za několikanásobek :? )

PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 10:02:00 

já na většinu věcí používám lněnou přízi, v plzni se schání docela blbě, ale dá se to. stojí skoro pade, ale je dobrá. Ještě dělaj takovou ultra hrubou a ta je hustá taky. az budu na bytě, tak jí blejsknu. Chápu, že takle ten příspěvek moc neřekne

zatni zuby a koukej se smát

PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 10:07:19 

Používám tuhle z http://kutil-florenc.cz/group/nite

Přílohy:
voskovane-nite.JPG
voskovane-nite.JPG [ 29.06 KiB | Zobrazeno 16256 krát ]

PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 13:18:40 

@davus Pokud jedeš na nějakou jarní akci nebo Úvaly (nebo jsi Pražák), tak ti můžu trochu starší kvádřík vosku přivézt. Pro tyhle účely pohoda. Mám jeden navíc a je toho tolik, že ho do smrti nevyužiju.

PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 15:09:09 

Díky všem za rady. O tý předvoskovaný niti vim, jenže to je bavlna a já bych se radši držel lněný dratve; tu bych si ovšem musel sám navoskovat. S tim, abych si sehnal kousek včelího vosku problém nemam, šlo mi o to, jestli samotnej vosk na hodně namáhaný švy opravdu stačí.

jabko plyne v své podobě.

-Mikuláš Dačický z Heslova, Prostopravda 1620

PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 16:05:21 

¨Taky se přikláním k voskované dratvi z kutila ;)

LH fascism- the right way! Join us!

Obrázek

PříspěvekNapsal: sob 09. úno 2013 22:04:15 

Pokud sháníte silnější lněnou nit (ne dratev, na šití třeba vlny) tak klubko bílého lněného provázku z papírnictví za +-40 Kč. Je to zkroucené ze 6ti vláken, když si z toho nastříháte kusy délkou akorát na jedno navlečení jehly, dá se to v pohodě rozmotat - já do dělil na 3 a 3. Šil jsem s tím tmavě zelenou vlnu a vypadá to dost dobře (moje kápě, je někde v příslušném vláknu, kdo má zájem...)

PříspěvekNapsal: ned 10. úno 2013 0:47:02 

Marek píše:
Pokud sháníte silnější lněnou nit (ne dratev, na šití třeba vlny) tak klubko bílého lněného provázku z papírnictví za +-40 Kč. Je to zkroucené ze 6ti vláken, když si z toho nastříháte kusy délkou akorát na jedno navlečení jehly, dá se to v pohodě rozmotat - já do dělil na 3 a 3. Šil jsem s tím tmavě zelenou vlnu a vypadá to dost dobře (moje kápě, je někde v příslušném vláknu, kdo má zájem...)

ja z toho šiju takřka všechno a bomba ;-) akorat že jí nerozděluju... dokonce když sem jí voskoval tak sem sní šil i boty a čutoru a nemužu si stěžovat, oboje už mám dva roky a drží to perfektně

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]