Living-fantasy.cz

Právě je pon 19. lis 2018 17:30:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Karetkování
PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 12:25:42 

Karetkování

Vaše postřehy, návrhy, užitečné odkazy, rady a pdoobně k tomuto zajímavému vyrábění historických ozdob...

O co vlastně jde?

Historie
Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné.
Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách.
Další nález je ze 3. století n. l. Zbytky pláště byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly.
Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny(pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
Technika zůstala oblíbenou i ve středověku. Její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, stuhy jako doplňky k oděvům. Nejhezčí stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii.
Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak se soustředilo výhradně do lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

Popis
Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

Karetky
Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička. V každém jejím rohu je provrtaná dírka. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
(http://karetky.ic.cz/index.php?page=weaving, 12.2.2012)

Předmět příspěvku: Re: Karetkování
PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 12:35:32 

Trochu jsem se po večerech nudil, tak jsem si řekl, že se naučím plést karetky. Zatím jsem úplně v začátcích, ale mám pár postřehů.. Karetky jsem si vyrobil zatím z kartonu, hned při prvním pokusu jsem zjistil že je nutné mít rohy zastřižené do kulata a ideál je mít karton vyztužený páskou, aby se netrhal. Vyšší level jsou pak karetky ze dřeva. Platení samo, hlavně u jednodušších vzorů je věc dost jednoduchá a poměrně rychlá, největší opruz je ale stříhání vlny a správné navlékání do karetek. Na internetech je naštěstí spousta návodů a rozpisů vzorů se způsoby otáčení, takže není problém se karetkováí naučit.

Svůj první spontání pokus jsem radši ani nefotil, druhý (tentokrát podle vzoru) už byl o něco lepší, ikdyž s chybami. Pro ilustraci hodím fotku, jak může vypadat první pokus vyráběný podle vzoru z internetů. Výroba na sedmi karetkách, šířka asi 1,5cm:

Obrázek

Nějaké použitelné odkazy: - budu aktualizovat
http://evanii.brloh.org/cz/beltsmanual.html - slušný návod pro začátečníky, asi vše potřebné
http://karetky.ic.cz/index.php?page=weaving - jak tkát, navlékání
http://www.jerabina.xf.cz/karetkovanivzory.html - nějaké karetkové vzory, po rozkliknutí se ukáže vzorec
http://www.steinmaus.de/Mittelalter/weben/muster/schnurbindung/ - spusta vzorů a vzorců pro výrobu, přestože je web v němčině, není to problém ani když neumím německy nic
http://www.flinkhand.de/index.php?bw_muster_einzugs - další spousta vzorů

PříspěvekNapsal: ned 12. úno 2012 14:08:22 

Kdyžtak můžu dát kontakt na slečnu od které se dají ty dřevěné karetky koupit. Teda, ještě loni v srpnu dali.

LH fascism- the right way! Join us!

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 15:50:58 

Tak můj druhý pokus, nevím ale, kde je chyba. Ta první byla na 7 karetkách a je široká 1,5cm, tahle na 18 karetkách a je široká 2,5cm. Co je špatně??

Obrázek

PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 16:31:07 

Čím víc karetek tím širší vzor, dál také záleží jako moc při karetkování natahuješ/povoluješ onen karetkovaný pás...Tím se dají docílit j ruzně široké varianty na jednom páse, ale divil by ses jak málo lidí to považuje za plus :D

PříspěvekNapsal: pon 13. úno 2012 17:40:13 

Bjorn píše:
Čím víc karetek tím širší vzor, dál také záleží jako moc při karetkování natahuješ/povoluješ onen karetkovaný pás...Tím se dají docílit j ruzně široké varianty na jednom páse, ale divil by ses jak málo lidí to považuje za plus :D

No právě, myslel jsem že to přibývá něak, ehm, matematickou řadou - víc jak 2x víc karetek by mělo znamenat víc než 2x širší výsedek, a to se nestalo O.o Přitom jsem to neutahoval moc, jen jsem otočil, rukou srovnal a provlékl, utahoval jen trochu..

PříspěvekNapsal: pon 09. dub 2012 18:58:53 

Orzo píše:
Tak můj druhý pokus, nevím ale, kde je chyba. Ta první byla na 7 karetkách a je široká 1,5cm, tahle na 18 karetkách a je široká 2,5cm. Co je špatně??

Obrázek

Ahoj. Měla bych zájem o podobnou červenou karetku. Prodáváš? Pár metrů bych si od tebe koupila :-P

PříspěvekNapsal: úte 10. dub 2012 12:39:48 

Yshara píše:
Orzo píše:

Obrázek

Ahoj. Měla bych zájem o podobnou červenou karetku. Prodáváš? Pár metrů bych si od tebe koupila :-P

Soráč, ale začal jsem to nenávidět. Nevím čím to je, možá tím že nemám dost praxe, ale děsně to prasím. Takže neprodám. Já osobně jsem přeše na výšivky, dokáž to relativně použitelně i já, natož pak turbopráce Gaome..

PříspěvekNapsal: pon 16. črc 2012 21:26:08 

Ahoj te nevím jestli mi ještě někdo odpoví, ale přes to to jsem napíšu mám pár otázek byla bych ráda kdyby někdo poradil:) no tak první dotaz, kam se má připevnit začátek útku, nevím si s tím rady cele mi to vůbec nedrží pohromadě a myslím že to bude tím špatně umístěným útkem, nebo mou neschopností já už vážně nevím:) a ještě jedna věc je to tak že útek se provleče jen na druhou stranu a při dalším otočení se provleče na spět?(to je spíš kontrolní otázka) :) Děkuju moc předem jestli se někdo ozve a poradí.

PříspěvekNapsal: úte 17. črc 2012 12:30:59 

Arkki: Začátek útku je myslím dobrý mít přidělaný stejně jako osnovu, takže např. uzlem nebo tak nějak...Na jedný karetce, co mi dělala drahá polovička, mám karetky zakončený zapletením do copánku, ale myslím, že to bylo dodělávaný až později, takže normálně bych to přivázal i s tím zbytkem...

Ohledně otáčení - to už záleží na konkrétním vzoru a způsobu, jakým se tvoří, ale jelikož jsem do toho stoprocentně nikdy nepronikl, tak ti spíš poradí někdo, kdo nějakou karetku skutečně udělal :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]